środa, 23 października 2013

Masz zaległości w ZUS-ie – nie martw się możesz się ich pozbyć.

15 stycznia 2013 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 listopada 2012 r. tzw. ustawa abolicyjna. Uprawnia ona do umorzenia należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (Dz. U. z 2012 r., poz. 1551).

Skąd wzięły się  długi ?

Przez  10 lat od 1999 do 2009 urzędnicy z ZUS kazali tzw. chałupnikom oraz osobom zawieszającym działalność gospodarczą płacić obniżone składki. W 2009 r. ZUS niespodziewanie zmienił zdanie i naliczył tym osobą i drobnym przedsiębiorcom składki wraz z odsetkami za poprzednie 10 lat. Tak z dnia na dzień stali się oni dłużnikami,  niektórzy przedsiębiorcy mieli do spłaty  ponad 100 tys. zł,  a średnia wynosiła ok  30 tys. zł na osobę.

Kto może ubiegać się o umorzenie zaległości ? 


O umorzenie nieopłaconych składek na własne ubezpieczenia w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. mogą ubiegać się :
  • osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych,
  • twórców lub artystów,
  • osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu,
  • wspólników jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich.
  • spadkobiercy i osoby trzecie wobec których ZUS wydał decyzje o przeniesieniu odpowiedzialności za zobowiązania płatnika z tytułu nieopłaconych przez niego składek na jego własne ubezpieczenia za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.

Jakie zaległości można umorzyć ?

  • odsetki za zwłokę naliczone od składek podlegających umorzeniu.
  • opłata prolongacyjna, opłata dodatkowa, koszty upomnienia oraz koszty egzekucyjne naliczone od należności podlegających umorzeniu.
  • składki na ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy za okres, za który zostaną umorzone składki na ubezpieczenia społeczne.
  • składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. za osoby obowiązkowo podlegające tym ubezpieczeniom z tytułu prowadzonej działalności.

Jakie warunki trzeba spełnić ?

  • nieposiadanie na dzień wydania decyzji o umorzeniu należności niepodlegających umorzeniu za wyjątkiem należności z tytułu składek za okres do 31 grudnia 1998 r. bądź też
  • spłata należności niepodlegających umorzeniu w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji określającej warunki umorzenia lub w terminie wynikającym z zawartej umowy o rozłożeniu zadłużenia na raty.

Jaki jest termin na złożenie wniosku?

Osoby uprawnione mogą złożyć wniosek o umorzenie należności w terminie 24 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 15 stycznia 2013 r. Natomiast osoby, którym ZUS po dniu wejścia w życie ustawy wyda decyzję o:
  • podleganiu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym,
  • wysokości zadłużenia z tytułu składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.,
  • przeniesieniu odpowiedzialności na spadkobiercę lub osobę trzecią będą mogły złożyć  taki wniosek w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji, chyba że termin 24 miesięcy jest dłuższy.
Jest jeszcze zła wiadomość, osoby które uległy naciskom ZUS i zapłaciły zaległe składki  ustawa abolicyjna nie  zapewnia  zwrotu pieniędzy . Jedyną nadzieją tych osób jest wkroczenie na drogę sądową i tam dochodzenie swoich racji.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz